Yağlı Balık Yemek Omega-3 Seviyenizi Arttırır ve Kalbe İyi Gelir!

admin

Omega-3 yağ asitleri, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu önemli besinlerdir. Aslında, omega-3 alımı, daha düşük kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkilendirilmiştir. ABD ve İtalya’dan bir araştırma ekibi olarak Nutrition Research  dergisindeki son bir araştırma, zeytinyağı, yağlı balıklar ve omega-3 takviyelerinin bir kişinin omega-3 seviyelerini artırabileceğini ve böylece kalp-damar hastalıklarına karşı koruyabileceğini ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, zeytinyağı, yağlı balık veya omega-3 takviyelerinin tüketiminin, kırmızı kan hücrelerinde oleik asit ve omega-3 endeksi seviyelerini iyileştirip iyileştiremeyeceğini araştırdı . Omega-3 endeksi yüzde sekiz veya daha yüksek bir değer olarak kabul edilirken düşük omega-3 endeksi ani kalp ölümü riskinin yüksek olduğunu göstermektedir..

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Araştırmacılar Studio della Sopravvivenza nell’Infarto Miocardico-Heart Failure (GISSI-HF) çalışması için Gruppo Italiano’dan 461 katılımcıyı inceledi . Üç ay boyunca, katılımcılar her gün bir zeytinyağı plasebo veya omega-3 takviyesi aldı. Ayrıca, zeytinyağı ve yağlı balık tüketimlerinin bir kaydını tuttular . Müdahale öncesinde ve sonrasında, araştırma ekibi katılımcılardan omega-3 endeksini ölçmek için kırmızı kan hücreleri örnekleri topladı.

Sonuçlar, kırmızı kan hücresi oleik asit seviyelerinin katılımcıların zeytinyağı alımını, omega-3 seviyelerinin ise yağlı balık tüketimini ve omega-3 takviyesini yansıttığını göstermiştir. Tedaviden sonra araştırmacılar takviye alan katılımcıların omega-3 endeksinde bir iyileşme gözlemledi. Üç ayda, daha fazla katılımcının önerilen hedef omega-3 endeks seviyesine yani yüzde sekiz ila 12 seviyesine ulaştı.

Bu sonuçlara dayanarak, araştırma ekibi zeytinyağı tüketiminin kırmızı kan hücresi oleik asit seviyesini artırabileceği, yağlı balık alımı ve omega-3 takviyesinin omega-3 seviyelerini artırabileceği sonucuna varmıştır. Bu faktörlerin tümü kalp sağlığının  artmasına katkıda bulunur .

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Omega-3 alımınızı artırmak için daha fazla neden

Omega-3’ler sadece kalbiniz için iyi değildir, aynı zamanda vücudunuzun çeşitli hastalıklara karşı genel savunmasını da destekler . İşte bu esansiyel yağ asidinin düzenli beslenmenizde temel teşkil etmesi için nedenler:

  • Enflamasyonla savaşabilir – Omega-3’lerin, romatoid artritli insanlar için faydalı olduğu bulundu . Bu durum, diğer artrit tipleri ile birlikte, enflamatuar bir hastalıktır. Omega-3’lerin anti-enflamatuar etkileri, İngiliz Klinik Farmakoloji Dergisi’nde yayınlanan bir hayvan çalışmasının desteklediği gibi, iki tür omega-3 yağ asidi olan dokosahekssaenoik asit (DHA) ve eicosapentaenoik aside (EPA) bağlandı .
  • Kilo kaybına yardımcı olabilir  Omega-3 takviyesi almak , Beslenme Biyokimyası Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir . Bununla birlikte, bu etkiyi doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
  • New England Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, bebek sağlığını artırabilir – Hamilelik sırasında yüksek dozda balık yağı takviyesi almak, bebeğin daha sonraki yaşamda astım gelişme riskini azaltabilir .
Omega-3 takviyesi almadan önce, hafif yan etkilere neden olabileceğini unutmayın . Yan etkileri arasında, kötü nefes, hoş olmayan bir tat, kötü kokulu ter ve baş ağrısı olabilir. Bazı durumlarda, omega-3’ler mide ekşimesi, ishal ve bulantı gibi mide-bağırsak sorunlarına neden olabilir. Bilim insanları, ayrıca omega-3’lerin antikoagülanlar veya kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlarla etkileşime girebileceği konusunda uyarır. Omega-3’leri ve diğer takviyeleri almadan önce sağlık uzmanınıza mutlaka danışın .Kaynaklar:

Science.News
Food.News
Healthline.com
NCCIH.NIH.govBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Makarna Tebliğ (Özet)

Makarna Tebliğ, tekniğe uygun ve hijyenik şekilde üretilmesi ambalajlanması, muhafazası, depolanması, taşınması ve pazarlanmasını sağlamak amacıyla yayınlanmıştır. Bu tebliğ 5 Mart 2002 de resmi gazetede yayınlanmış ve 29 Haziran 2005 de vitamin ve mineral katkılı makarnaların tanımlanmasını içeren revize ile son şeklini almıştır. Makarna,  Triticum durum buğdayından üretilen irmiğe su […]

Subscribe US Now

Araç çubuğuna atla