Topraklarımız Neden Kirlendi ve Kirletici maddeler nereden geldi?

admin

Hava kirliliği  ve su kirliliği haklı olarak büyük ilgi görüyor. Bu iki ciddi tehlike hepimizin her gün doğrudan maruz kaldığı toksik riskler içermekte ve hayatımın geri kalanını tehdit etmekte. Ancak, toprak kirliliği konusu da ne yazık ki var ve etkileri hemen belli olmasa bile, risk değeri  hava ve su kirliliği ile eşit ağırlık taşır. Bir çiftliğe ya da bahçeye hiç adım atmasanız bile, düşündüğünüzden daha fazla etkileyebilecek önemli bir problemdir. İşte toprak kirliliği hakkında bilmeniz gerekenler .

Toprak kirliliğinin gözlemlenmesi kolay olmayabilir, ancak bu zararsız olduğu anlamına gelmez. Toprağın kirlenmesinin büyük oranda nedeni insan yapımı kimyasalların toprağa girmesi ile oluyor ne yazık ki!.. En büyük kirlenme riski, eski sanayi bölgelerinin yakınında ve kentsel alanlarda meydana gelmektedir. Kentsel toprakta bulabileceğiniz kirletici maddelerden bazıları kurşun, radon, asbest, böcek ilacı, kreozot ve petrol ürünleridir.Toprak kirliliği nereden geliyor?

Birçok toprak kirliliği kaynağı var.

Tarım

Tarımda kimyasal kullanım tırmanmaya devam etmekte olup, herbisitler ve böcek ilaçları daha büyük miktarlarda kullanılmaktadır. Bu kimyasallar doğada parçalanamaz, bu da toprağın verimliliğini tahrip eder aynı zamanda  ekosisteme zarar verir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, her yıl pestisit zehirlenmesi nedeniyle 3 milyondan fazla kişi hastaneye kaldırılıyor ve yaklaşık 250.000 erken ölüme neden oluyor. Mesela, Glifosate(C3H8NO5P) ve Neonicotinoid, solucan ve arı populasyonlarına zarar veriyor ve bu kimyasallar toprağın bileşimini, gıda tedarikimiz üzerinde yıkıcı bir etkiye neden olacak şekilde değiştiriyor.

 

Endüstriyel faaliyet

 Toprak kirliliğine en çok katkıyı Sanayi faaliyeti yapıyor . İmalat ve madencilik gezegenimizin topraklarına çok büyük zarar veriyor. Kazalar ve atıklar ile fabrikalardan uzaklaştırılan kullanılmayacak ürünler toprağı ve içinde büyümeye çalışan her şeyi kirletiyor . Haliyle bu tür toprağın ürünlerini yiyen tüm hayvanlar ve hatta insanlardan bahsetmeye gerek yok sanıyoruz. (Anlatmaya gerek yok görüyorsunuz)Biyoçamur

Biyoçamur , endüstriyel atığın bir adım daha ileri götürülmüş hali ve karışımında insan atığı da var. Muhtemelen en rahatsız edici toprak kirlenme yöntemlerinden biri, arıtılmış atık çamur, çok yüksek düzeyde nörotoksik kimyasallar, farmasötik ilaç kalıntıları ve yüksek seviyelerde ağır metaller içermesine rağmen, düzenli olarak tarım arazilerine ve hatta oyun alanlarına yayılmakta. Kısacası, hemen hepimizin atıkları  yediğiniz yemek için “gübre” olarak kullanılıyor. Mahsullerin yetişmesine yardımcı olan besinlerle dolu organik hayvan gübrelerinin aksine, bu karışım toprakları tehlikeye atan zehirlerle ve radyoaktif izotoplarla oldukça zengin. Bu yüzden yetiştirilen mahsulleri yiyen herkes risk altında.

Toprağa yayılmadan önce “işlenebilir” olsa da , mevcut arıtma teknolojisinin pek çok kimyasal ve farmasötik kalıntıları tamamen kaldıramayacağı unutulmamak gerek. 

Toprak, gıda sistemimizin temelidir ve soluduğumuz hava ile içtiğimiz su ile aynı özen ve korumayı hak eder. Dünyadaki toprağın üçte birinin zaten tahrip olduğu tahmin edilmektedir ve büyümekte olan bir küresel nüfusu besleyebilmek için daha fazla gıda yetiştirme ihtiyacımız var ve bu yüzden de daha temiz bir toprağa ihtiyacımız var. İnsan sağlığına toprak kirliliğinden gelebilecek olası zararlardan korumak gerekir.Kaynakça
Food.News
NewsWise.com
UNEnvironment.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Bulanıklık Sensörü teknolojisi Üretim maliyetlerini düşürüyor, raf ömrü testlerini hızlandırıyor.

Yeni Ölçüm Teknolojileri İle; Proseslere kolay entegre edilebilen, Hızlı Sonuçlar ile standardize edilebilen Veriler İşletme Mühendislerine hizmet etmeye başlıyor … Seli İsimli Alman bir firma gıdalarda bulanıklık ölçüm teknolojisi alanındaki gelişmeleri ile ön plana çıkıyor. Seli , türbidite alanında faz ayrılması için basit bulanıklık sensörlerinin geliştirmekte ve kalite güvencesi için […]

Subscribe US Now

Araç çubuğuna atla