Neden Stres Altında Karbonhidrat Çok Tüketiriz

admin

Stresli bir günün sonunda kendinizi bir cipsle ya da büyük paket bir çikolata ile ödüllendiriyor olabilirsiniz. Büyük işleri başarmanın verdiği hazla biraz rahatlamak istiyor olabilirsiniz. Karbonhidrat dürtüsünün stres ile doğrudan bir ilişkisi var ve bunun bilimsel bir açıklaması da mevcut.

Nörobilim ve diyabolog Achim Peters’a göre, beyniniz günlük karbonhidrat gereksinimlerinizin yarısını kullanıyor ve en önemli yakıtı glikoz oluyor. Eğer akut stres altındaysanız , beyin yüzde 12 daha fazla enerji ihtiyacı olduğundan şekerli bir şeyler istiyor; bu da sizi karbonhidrat tüketmeye itiyor.

Karbonhidratlar vücudunuz için en hızlı enerji kaynağı olduğu için, beyniniz bir miktar enerjiye ihtiyaç duyduğunda tam olarak ulaşmak istediğiniz şey aslında. Vücudunuzun geri kalanında oldukça bol miktarda enerji olsa bile.


Stres Altında Oluşan Açlık Karbonhidrat Tükettiriyor

40 kişiden oluşan bir çalışmada katılımcılardan yabancıların önünde 10 dakikalık bir konuşma yapmaları istenmiştir; bu durum birçok insan için strese neden olan bir aktivitedir. Başka bir oturumda, konuşma yapmak zorunda değillerdi. Her iki seansta da stres hormonları test edildi ve bir saat boyunca açık büfe yemekler verildi.

Araştırmacılar, konuşma yapılan seans sonrası büfenin önünde beklediğiniz gibi göre 34 gram daha karbonhidrat yediklerini de keşfettiler.

Peters , öğleden sonra birileri çikolata isterse , doğrudan kaynağa gitmeleri ve beynine istediklerini vermek için onu yemeleri gerektiğine inanıyor. İşte strese bağlı enerji açlığı beyninizi yağ ve kas hücreleri için gerekli olan enerji için vücudunuzdan glikoz kullanmaya zorlayabilir ve daha fazla stres hormonu salgılayabilir. Bu, uzun vadede kalp krizi, depresyon ve felç riskinizi yükseltir ve kısa vadede sizi oldukça sefil yapar.

Her şeyden fazlasını yemek yerine, büfedeki stresli konuşmacılar gibi, vücudunuz için daha kolay hale getirmenin ve doğrudan tatlı yiyecekleri yemenin iyi bir fikir olduğunu düşünüyor Peters. Tatlıları ve karbonhidratlardan çekinenlerin kendi kendini kontrol etmekten çok stres sorunu yaşayabileceğine bile inanıyor. Aslında, çalışmalar, çocukluk döneminde çok fazla stres yaşayan insanların, daha sonraki yaşamlarda tatlı yemek için daha güçlü bir içgüdü ile tercih gösterdiklerini göstermiştir.

Bir Japon çalışması Peters’in iddialarını desteklemektedir. Araştırmada, araştırmacılar beyninizin bir kısmında bulunan ve hipotalamus olarak bilinen belirli bir tür nöronun, karbonhidrat isteklerinden sorumlu olduğunu göstermiştir. Tahmin ettiğiniz gibi: stres altındayken salınan bir hormon onu harekete geçirir ve  tad tercihlerinin  yüksek yağlı yiyeceklerden karbonhidratlara geçmesine neden olur. Bu, stres altındayken hamur işlerinin veya büyük bir kase makarnanın neden bu kadar çekici olduğunu açıklar.


Stresi azaltmak belinizin küçülmesine yardımcı olabilir mi?

Bazı insanlar için kilo vermenin anahtarı, stresi azaltma yeteneklerine çok iyi bir şekilde bağlanabilir. Çok stresli bir işi bırakmayı düşünebilir ya da karbonhidrat özleme döngüsünü tetiklemekten kaçınmak için stresi azaltmanın bazı yollarını bulmaya çalışabilirsiniz.

Bazı insanlar için fiziksel hareket, hile yapmaktır, ister tam gelişmiş bir egzersiz, ister kum torbası üzerinde birkaç tur, blok etrafında bir yürüyüş ya da özenle seçilmiş birkaç yoga pozu. Meditasyon ve nefes egzersizleri fiziksel olarak daha az zordur, ancak daha az etkili değildir; Bazı insanlar sanat, yazı ya da müzik gibi yaratıcı mekanların stresi aşabileceğini görüyor. Daha fazla uyku da yardımcı olabilir. Ama tecrübeyle sabittir; kitap okumak sizi başka dünyaları gezdirirken stresinizi de azaltacaktır. Ne dersiniz, geçtiğimiz günlerde yarım bıraktığınız kitabınıza devam etmek akıllıca bir fikir değil mi?

Eğer karbonhidratlarla sürekli olarak mücadele ediyorsanız ya da kontrol edemiyorsanız,  fazladan bir strese sebep olmayın. Hayatınızdaki stresi azaltmaya çalışın. Aradığınız büyülü çözüm çok iyi olabilir!Kaynaklar

ScientificAmerican.com
Food.news
NIPS.AC.JP

Fotoğraf: rawpixel.com adlı kişinin Pexels ‘daki fotoğrafı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Süt üretiminde Protein ve Yağ Çevrimiçi Bir Sistemle Sürekli Ölçülebilecek

Tetra Pak ve FOSS, süt ürünlerinde protein ve yağın sürekli doğru ölçümünü ve kontrolünü almak için tasarlanmış bir hat içi standardizasyon analizörü yarattı. Yeni ünite, örnekleme tekniklerinin belirsizliğini ortadan kaldırarak tutarlı ürün kalitesini sağlamak ve karlılığı güçlendirmek için tasarlandı. Yeni çözüm, sabit oran performansı sunan, gerçek zamanlı olarak tepki veren […]

Subscribe US Now

Araç çubuğuna atla