Ekşi, Kütür Kütür Turşunun Sağlık Yararları

admin

Yiyecekleri korumak için kullanılan antik dekapaj uygulaması günümüzde bir  mutfak sanatı. Farklı kültürlerin, ya sirke gibi güçlü bir asitte ya da fermantasyonu teşvik eden tuzlu bir tuzlu suyla korunan kendine has turşuları vardır. Tuzlu su ile yapılan yöntem bakteriyolojik olarak pek güvenli olmasa da turşular yararlı bakteriler bakımından oldukça zengindir. Kış geldi ve beslenme programınıza turşuyu eklemenize sebep olacak sağlık yararları sizlerle…

Gerçek olanı Fermente turşu

Turşu denilince aklımıza sirke çözeltisine batırılmış salatalıklar gelir. Ancak, turşunun bir çok çeşidi vardır ve neredeyse bir çok meyve ve sebze turşu için bir ham maddedir. Salamura turşu; sirkeli, fermente edilmiş turşular kadar zengin bir sağlık yararı sunmayabilir. Fermente turşuların yaygın örnekleri lahana turşusu, karadeniz bölgemizin vazgeçilmezi fasulye turşusu, kelek turşusudur ve dereotu ile maydonoz da bu sebzelere fermantasyonda eşlik ederler.

Dünya Çapında Gıda Profesyonelleri ile Tartışma ve Tanışma Platformu Olan Food Science and Technology Desk Hizmetinizde.
Sitemizi desteklemek için tıklayın…

Fermente turşular, ilk olarak , fermentatif bakterilerin büyümesini teşvik eden tuz ve suda bulunan meyve ve sebelerde  yapılır . Salamura sadece laktik asit bakterilerinin üremesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda gıda bozucu bakterilerin büyümesini önler ve hastalık yapanları öldürür. Öte yandan fermantatif bakteriler başka bir amaca hizmet ederler: Fermente turşulara o damağımızda mükemmel tadı veren lezzet bileşikleri de üretirler.

Turşu yağ içermez ve kalorisi düşüktür. Özellikle fermente turşular, iyi bağırsak bakterilerinin büyümesini destekleyen prebiyotikler gibi davranmanın yararına sahiptir. Doğru sindirim ve gıdadan optimal besin emilimi için bağırsak mikroplarının sağlıklı bir bileşimine ihtiyaç vardır . Ayrıca bağışıklık fonksiyonunu arttırır ve mantar enfeksiyonları ve diğer mide sorunlarının önlenmesine yardımcı olur. Araştırmalara göre, bir kişinin bağırsak mikrobiyotasının durumu onun zihinsel sağlığını da etkiler .

Fermente turşu yemenin 4 sağlık yararı

Normal turşu (fermente edilmemiş) gibi, fermente turşu K ve A vitamini gibi vitaminler bakımından zengindir. K vitamini kanın pıhtılaşması için önemli olsa da, sağlıklı bir bağışıklık sistemi ve hücre büyümesi için A vitamini gerekir. Fermente turşular ayrıca sağlıklı hücresel fonksiyonu ve sindirimi iyileştiren diyet lifi destekleyen bol miktarda B vitamini içerir.

Fermente turşular tarafından sunulan bazı avantajlar:

Doğal ve Güvenilir Gıda’nın adresi Zahirepazari.com sayesinde Eve Misafir Çağırmak Çok Kolay

Kan şekeri kontrolü

Turşu yapımında kullanılan sirke bazlı tuzlu su, insanların kan şekeri seviyelerini yönetmelerine yardımcı olabilir. Diyabetin önlenmesinin yanı sıra , normal açlık kan şekeri seviyeleri ve yoğun açlık hissini engellemek için de önemlidir.

Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, yemeklere sirke eklenmesi, Tip 2 diyabet geliştirme riski olan erişkinlerde postprandiyal ve açlık kan glukoz seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle diyabeti önlemek için günlük diyetinize fermente turşular gibi sirke bakımından zengin yiyecekler ekleyin.

Mükemmel antioksidan kaynağı

Antioksidanlar serbest radikallerin üretimini durdurabilen bileşiklerdir. Bu zararlı oksidasyon ürünleri vücutta doğal olarak bulunur ve kalp hastalığı , diyabet ve kanser gibi çok çeşitli hastalıkların gelişmesiyle bağlantılıdır .

Antioksidanlar vücut tarafından üretilir, ancak gıdalardan da elde edilebilir. Fermente turşular dahil olmak üzere pek çok meyve ve sebze harika antioksidan kaynaklarıdır. Antioksidanlar ayrıca hücreleri erken yaşlanmaya neden olabilecek oksidatif hasardan korur.


Elektrolit dengesinin bakımı

Enerji üretmek, kararlılığı sağlamak ve düzgün çalışmak için hücrelerin sodyum ve potasyum gibi elektrolitlere ihtiyacı vardır. Elektrolitler ayrıca kasların kasılması ve su ve diğer sıvıların hidrasyon için hareketi gibi çeşitli vücut işlemlerine de katılırlar.

Fermente turşu, yüksek düzeyde elektrolit içerir. Aslında, bazı sporcular yoğun bir antrenmandan sonra elektrolitlerin geri kazanılmasına yardımcı olmak için turşu suyu veya fermente tuzlu su içiyorlar. Turşu suyu ateşi olan veya rehidrasyona ihtiyacı olan kişiler için de iyidir.

Kas kramplarından kurtulma

Elektrolitlerin restore edilmesinin yanı sıra, turşu suyu da kas krampları için etkilidir. Spor ve Egzersizde Tıp ve Bilim’de yayınlanan bir çalışmaya göre , küçük hacimlerde turşu suyu içmek kas kramplarından anında rahatlama sağlayabilir .

Araştırmacılar, çalışmaları için, hipohidratlı erkeklerde elektriksel olarak kas kramplarını uyardılar. Deiyonize su içmenin turşu suyu içme ile olan etkilerinin karşılaştırılması üzerine, ikincisinin elektrolitleri hızla geri kazanabileceğini ve alfa motor nöronlarının kramplı kaslarda ateşlenmesini durdurabildiklerini buldular. Bu kas kramplarından anında rahatlama sağladı.

Fermente turşular günlük beslenmenize faydalı katkılar sağlar. Bununla birlikte, fermente turşular tansiyonunuzu artırabilen yüksek seviyede sodyum içerir . İstenmeyen sonuçlara yol açmadan fermente turşulardan tam olarak faydalanmak için, makul bir şekilde yiyin.Kaynaklar :

Exploratorium.edu
MedicalNewsToday.com
CookingLight.com
Food.news
ScienceDirect.com
Insights.Ovid.com
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Gıda Mühendisleri Odasının Amaçları ve Görevleri

“Gıda Mühendisliği” vasfını kazandığımız zaman bir çoğumuz TMMOB Gıda Mühendisleri Odası’nın yolunu tuttu. Özellikle özel sektörde “Gıda Mühendisi” vasfıyla çalışabilmek için oda üyeliği zorunlu olması ve meslektaşlarımız ile tanışabilme fırsatı bizi odamıza yönlendirdi. Gelin bugün 24.09.2006 tarih ve 26299 sayılı resmi gazetede yayınlanan Gıda Mühendisleri Odası Ana Yönetmeliği uyarınca şu […]

Subscribe US Now

Araç çubuğuna atla