Bu Turuncuyu Seviyoruz

admin

Havuç, bir zamanlar uzaktan akrabası olan maydanoz ve kişniş gibi yaprakları ve tohumları için üretilen beyaz bir bitkiydi…

Avcı Toplayıcı dönemi geride bırakan tarım devrimcisi insanoğlu zamanla renkli havuçları keşfetti. The Economist’de yayınlanan habere göre bu keşfin rastlantı sonucu olduğu; yabani havuç türleri ile insani tüketime uygun olan türleri karıştırmamak adına insanlığın turuncuyu seçtiği söylenmekte.


İlk olarak Afganistan ve İran bölgesinde yetişen havuçta 32 bin gen bulunmakta ve bunlardan sadece ikisi renk belirleyici.
1100 yıl kadar önce havucun keşfedildiği, ilk etapta mor ve sarı renkte olduğu, 600 yıl kadar önce de günümüzde sıklıkla gördüğümüz turuncu rengine kavuştuğu tahmin ediliyor.

HAVUÇ’UN FAYDALARI
Tabii ilk etapta aklımıza Vitamin A (retinol) bakımından zengin olduğu gelebilir.Ancak, havuç bir kök sebze olduğu için sadece A vitamini ile akla gelmesi bize göre kendisine yapılan bir saygısızlıktır.
Havuç: Beta-Karoten ve lif zengindir. Antioksidan olmasından dolayı Meme ve Kolon kanseri gibi bir çok kanser türünü engellediği bilinmektedir. C vitamini, Niasin, B6 vitamini, E vitamini oranı oldukça fazladır.
Toprak kökenli tüm bitkiler gibi Havuç da iyi bir mineral kaynağıdır. Demir, Fosfor, Sodyum Çinko ve Kalsiyum havuç tüketiminiz ile bünyenize alacağınız önemli minerallerdir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Günde Ne Kadar Su İçilmeli?

“Su İçin” tavsiyelerini son zamanlarda sıklıkla duyuyoruz. Günde 8 bardak (yaklaşık 2 litre) tüketilmesi gerektiği söyleniyor ve bu su tüketiminin cildi güzelleştirdiği, vücut enerjisine katkıda bulunduğu , kilo kaybına yardımcı olduğu ve hatta kanseri önlediği iddia ediliyor. Biz gıda mühendisleri, öncelikle vücudu biyomekanik bir sistem olarak görürüz. Bu yüzden Su, […]

Subscribe US Now

Araç çubuğuna atla